Świadczenia alimentacyjne w trakcie rozwodu. Poznaj ich najważniejsze szczegóły
Podczas większości rozwodów w Polsce powstaje wiele kwestii spornych pomiędzy małżonkami, którzy wyrażają chęć na prawne zakończenie swojego związku. Kością niezgody mogą okazać się chociażby alimenty. Jak się okazuje, takie świadczenie finansowe wypłaca się nie tylko na rzecz małoletniego dziecka, ale w poszczególnych przypadkach również na współmałżonka. Kiedy zachodzi taka potrzeba oraz co zrobić, aby alimenty nie siały spustoszenia w Twoim budżecie? Odpowiadamy na te najpopularniejsze pytania. Zapraszamy!
Świadczenie alimentacyjne przeważnie dotyczy małoletnich dzieci. W jakich wypadkach?
Zdecydowana większość osób alimenty kojarzy głównie z obowiązkiem opłacania świadczenia finansowego na rzecz małoletniego dziecka, które zostało ustalone przez sąd podczas rozwodu. I rzeczywiście. Tego typu zobowiązanie najczęściej dotyczy potomstwa. Jeżeli rodzice w trakcie prawnego zakończenia związku małżeńskiego nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wychowywania dziecka, sędzia w ramach rozprawy orzeka, na kogo przechodzi obowiązek opieki nad małoletnią pociechą. Dodatkowo, sąd rozstrzyga również kwestię kontaktów z dzieckiem oraz wysokość comiesięcznych alimentów. Coraz częściej zdarza się jednak, że po wizycie w kancelarii oraz po mediacjach małżeńskich obie strony dochodzą do szybkiego porozumienia, tym samym załatwiając wyżej wymienione sprawy między sobą, bez ingerencji osób trzecich.
Alimenty na rzecz jednego z małżonków? Tak, to jest możliwe!
Warto zapamiętać, że alimenty nie ograniczają się wyłącznie do małoletnich dzieci. Świadczenie finansowe może zostać orzeczone również w stosunku do byłego już małżonka. Z tego typu prawa zdecydowanie częściej korzystają kobiety, a podstawą do wystąpienia z takim wnioskiem będzie zauważalne pogorszenie sytuacji materialnej. W teorii środki utrzymania powinny być dostarczane w ilości realnie odpowiadającej potrzebom osoby pokrzywdzonej oraz możliwościom zarodkowym zobowiązanego małżonka. W praktyce jednak kwoty te bywają mocno zawyżone i nie oddają one rzeczywistej majątkowej strony ubiegającej się o alimenty. Kontaktując się z nami możesz mieć pewność, że wywalczymy dla Ciebie atrakcyjne warunki opłacania świadczenia finansowego. Według profesjonalnych badań, procent mężczyzn regularnie płacących zawyżone alimenty stale rośnie. Znajdujesz się w tej grupie? A może jesteś przed rozwodem i nie chcesz pozostać bez środków do życia? Kancelaria Adwokacka Chojka posiada udokumentowane, wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu mężczyzn w sądzie podczas rozwodu. Zaufaj naszej specjalistycznej wiedzy i przejdź do sekcji kontaktu.