Ostatnia deska ratunku przed rozwodem. Kiedy podjąć decyzję o separacji?
Gdy małżeńskie konflikty narastają, a ciche dni przeważają nad rozmowami i wspólnym spędzaniem czasu, pary coraz częściej myślą o tym, by się rozstać. Pod wpływem emocji nietrudno podjąć decyzję o ostatecznym rozwiązaniu, czyli o rozwodzie. Prawo w Polsce daje jednak małżonkom szansę na odbudowanie relacji poprzez ustanowienie separacji. Jest to orzeczenie zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, lecz, w odróżnieniu od rozwodu, para nadal pozostaje w formalnym związku. Jak rozpoznać, czy dla nas lepsza będzie separacja, czy rozwód?
Co mówi prawo, czyli jakie skutki pociągają za sobą obie opcje rozstania
Rozwód jest następstwem zupełnego i trwałego rozpadu pożycia – małżonkowie nie widzą więc żadnej możliwości dalszego, wspólnego życia. Dochodzi do niego na podstawie wniosku jednego lub obojga ludzi oraz orzeczenia sądu rodzinnego. Natomiast separacja to jedynie uchylenie wspólnoty małżeńskiej, a jej skutki zawsze da się cofnąć. Po rozwodzie każde z byłych małżonków może wziąć kolejny ślub, a po separacji jest to niemożliwe. Jak podjąć właściwą decyzję? Przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość bez tej drugiej osoby. Wnioskując o rozwód, trzeba być przygotowanym na podział majątku, ustanowienie władzy rodzicielskiej nad dziećmi czy kwestie formalne, jak zmiana nazwiska i dokumentów. Warto zapytać samego siebie, czy wyobrażamy sobie życie dalej dzielone ze współmałżonkiem i jakie uczucia do niego żywimy. Zawsze można też poprosić o pomoc specjalistów z naszej Kancelarii Adwokackiej Chojka, którzy nie tylko przeprowadzą sprawę rozwodową, ale także pomogą rozstać się w zgodzie.
Separacja czy rozwód? Oto jest pytanie… na które trzeba odpowiedzieć
Każda z powyższych decyzji pociąga za sobą skutek w postaci rozstania małżonków, lecz dzieje się to nieco inaczej. W przypadku rozwodu ustają wszelkie relacje pomiędzy nimi i stają się oni dla siebie zupełnie obcymi ludźmi. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy z byłego już małżeństwa zrodziło się dziecko. Kobieta i mężczyzna nie przestają bowiem być rodzicami wraz z ustaniem formalnego związku, ale oboje mają obowiązek zapewnić małoletnim członkom rodziny odpowiednie warunki życia. Sąd ustala, jakie prawa do dzieci ma każde z rodziców, które z nich musi płacić alimenty i jak często może widywać się z pociechą.
Separacja to po prostu rozdzielenie małżonków od siebie; nie idzie za tym formalne rozwiązanie ślubu. Zwykle jej ustalenie jest łatwiejsze niż orzeczenie o rozwodzie, ale istnieją przesłanki uniemożliwiające życie w separacji. Są to na przykład: ciężka choroba któregoś z małżonków albo ryzyko, że na rozstaniu ucierpią wspólne dzieci, które nie przekroczyły jeszcze progu dorosłości. Separacja jest za to dobrym wyjściem, gdy nie układa nam się w małżeństwie, ale wiemy, że istnieje szansa na odbudowanie relacji.