Jakie alimenty od ojca pracującego za granicą? Jak ściągnąć alimenty zagranicy?
Poradnik alimentacyjny, czyli jak wygląda egzekucja alimentów z zagranicy? Ekspert odpowiada
Wyrok w sprawie rozwodowej zawiera również rozstrzygnięcia kwestii dotyczących dzieci rozwodzących się małżonków. Za jedną z najistotniejszych uznaje się sprawy związane z alimentami na dziecko. Dlaczego temat ten okazuje się tak problematyczny? Odpowiedź jest bardzo prosta! Rodzic, na którego został nałożony obowiązek alimentacyjny, w wielu przypadkach nie wywiązuje się z niego właściwie uciekając od płacenia. Skala problemu narasta, gdy zobowiązany rodzic przebywa za granicą. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – jak ściągnąć alimenty z zagranicy? Odpowiedź znajdziesz w artykule przygotowanym specjalnie dla Ciebie! Zapraszamy do czytania!
Dziecko ma prawo do życia na poziomie, na jakim żyją jego rodzice! Sprawdź, jak odzyskać zaległe alimenty
Problem niepłacenia alimentów jest i będzie obecny w polskim sądownictwie. Niestety, ale nie wszyscy rodzice poczuwają się do obowiązku łożenia na swoje dziecko. Rodzic, który nie płaci świadczeń alimentacyjnych w świetle prawa staje się dłużnikiem. Oczywiście musimy zaznaczyć, że sprawy te pod żadnym pozorem nie powinny być bagatelizowane. Dziecko ma prawo dostawać od swojego rodzica pieniądze na zaspokojenie usprawiedliwionych życiowych potrzeb. Postępowania sądowe o alimenty nie należą do przyjemnych. Choć sąd na piedestale stawia dobro dziecka, to pod uwagę musi wziąć kilka innych czynników, a mianowicie poziom życia rodziców oraz sytuację finansową rodzica mającego płacić świadczenie pieniężne. Pamiętaj, że w przyznawaniu alimentów należy kierować się zasadą równej stopy dzieci oraz rodziców. Oznacza to, że poziom życia dziecka nie może być niższy niż rodziców.
Kiedy rodzic wyjechał za granicę… zobacz, czy ma to wpływ na alimenty
Niektórzy rodzice szukający wszelkich możliwych sposobów na niepłacenie alimentów uważają, że po wyjeździe i zamieszkaniu za granicą prawny obowiązek znika. Nic bardziej mylnego! Świadczenia alimentacyjne wynikające z wyroku sądowego lub zawartej ugody zatwierdzonej przez sąd obowiązują niezależnie od miejsca zamieszkania. Co więcej, w przypadku, kiedy rodzic odmawia zapłaty, a kontakt z nim jest utrudniony, można powołać odpowiednie organy prawne, których celem jest egzekucja alimentów z zagranicy.
Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?
To w jaki sposób będziemy egzekwować alimenty zależy w głównej mierze od tego, gdzie mieszka dłużnik alimentacyjny. Kwestia egzekucji jest ułatwiona, jeśli dłużnik alimentacyjny mieszka w jednym z krajów Unii Europejskiej. Z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego Z zapisów ujętych w dokumencie jasno wynika, że wyrok o świadczeniach alimentacyjnych wydany w kraju Unii Europejskiej obowiązuje także w innych państwach UE. A co w przypadku, kiedy destynacją rodzica uciekającego od zapłaty alimentów jest kraj spoza Unii? W takich sytuacjach również może być prowadzona egzekucja alimentów z zagranicy. W takich sytuacjach trzeba poszukać, czy z danym Państwem Polska ma podpisaną umowę międzynarodową w tym zakresie lub też sprawdzić, czy Polska i dany kraj są stronami jakiejś umowy międzynarodowej wielostronnej, która reguluje kwestie dochodzenia alimentów.
Jak wygląda egzekucja alimentów z zagranicy? Sprawdź, na co musisz się przygotować
Wiele osób chcących uzyskać alimenty na swoje dziecko od byłego małżonka wychodzi z błędnego założenia, że w tego typu postępowaniu wystarczy jedynie skierować sprawę do polskiego sądu. Niestety, ale przypadki te są o wiele bardziej skomplikowane! Polskie sądy oraz komornicy dochodzący zaległych płatności rozwiązują sprawy tylko i wyłącznie na terenie Polski. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – od czego rozpocząć egzekucję? W pierwszej kolejności musisz napisać wniosek o egzekucję alimentów od ojca z zagranicy. Oczywiście wniosek musi być skierowany do odpowiedniego organu, w zależności w jakim trybie dochodzimy roszczeń. Najczęściej spotykanym jest dochodzenie roszczeń alimentacyjnych na terenie innego kraju UE. W takim przypadku, wniosek o udzielenie pomocy należy złożyć do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów. Co ważne, do przygotowanego dokumentu należy dołączyć wyrok sądu, w którym będzie wskazana konkretna kwota alimentów oraz obliczyć dokładną wysokość zaległości. W przypadku pozostałych krajów, każdorazowo należy najpierw zweryfikować treść umowy łączącej Polskę z danym krajem.
Jakie alimenty od ojca pracującego za granicą możesz wyegzekwować?
Musimy rozwiać wątpliwości w jeszcze jednym temacie. Czy skoro ojciec rozpoczął nowe życie za granicą, istnieje szansa na podwyższenie alimentów? Jest taka możliwość, jednak pamiętaj, że każda sprawa ma charakter indywidualny. Generalnie rzecz biorąc, sąd w czasie postępowania alimentacyjnego ustalając wysokość świadczenia, bierze pod uwagę nie tylko obecną sytuację materialną rodzica, ale również ocenia jego wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz stan zdrowia. Dzięki temu jest w stanie ocenić możliwości zarobkowe w przyszłości. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że standardy życia za granicą są zupełnie inne, co również przekłada się na wyższe zarobki. Dodatkowo wyjazd ojca wpływa na rzadszy kontakt z dzieckiem. Te dwa czynniki można uznać za przesłanki skłaniające do starania się o wyższe alimenty. Konieczne jest tutaj stworzenie odpowiedniego wniosku, a także uzasadnienie decyzji i zainicjowanie sprawy w sądzie.
Egzekucja alimentów z zagranicy – powierz ją w ręce doświadczonych profesjonalistów
Znając odpowiedź na pytanie, jak ściągnąć alimenty z zagranicy nie pozostaje Ci nic innego, jak zacząć działać i nie pozwolić uciec ojcu dziecka od obowiązku prawnego! Nie ulega wątpliwości, że przepisy prawne nie należą do najłatwiejszych, szczególnie jeśli mowa o tych, gdzie istotną rolę odgrywa przede wszystkim dobro dziecka. Samodzielne uzyskiwanie alimentów na terenie Polski wymaga specjalistycznej wiedzy z obowiązujących aktów prawnych, jak i wprowadzanych nowelizacji, nie wspominając o prawie zagranicznym! Co więcej, działania na własną rękę mogą skutkować wieloma błędami, które w konsekwencji znacząco wydłużają całe postępowanie. Na szczęście nie musisz robić tego samodzielnie! Kancelaria Chojka Adwokaci służy profesjonalną, pomocą – Twoje interesy są naszym priorytetem! Wystarczy, że przedstawisz swoją sprawą, a resztą zajmiemy się my! Odzyskanie alimentów od ojca żyjącego za granicą jest możliwe! Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych! Specjalistyczna porada prawna jest kierowana właśnie do Ciebie!
Egzekucja alimentów z zagranicy – najczęściej zadawane pytania – FAQ
#1. Ile trwa egzekucja alimentów z zagranicy?
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Każda tego typu sprawa ma charakter indywidualny. Czas trwania zależy m.in. od prawidłowego złożenia wszystkich dokumentów, a także łatwości w odnalezieniu adresu zamieszkania dłużnika.
#2. Chcąc ściągnąć alimenty z zagranicy, jakie dokumenty muszę przygotować?
Tak jak wspominaliśmy, podstawę stanowi dobrze przygotowany wniosek oraz wyrok sądu. Dodatkowo warto dołączyć także akt urodzenia dziecka, na rzecz którego mają być płacone alimenty, wyciąg z orzeczenia, oświadczenie wstępne oraz wykaz zaległości.
#3. Po jakim czasie może być rozpoczęta egzekucja alimentów z zagranicy?
Tak naprawdę nie ma ściśle ustalonego terminu. Przyjmuje się, że egzekucja o alimenty z zagranicy może rozpocząć się, jeżeli nie są one płacone przez okres 2 miesięcy.